Quórumuna iniciativa d'eVoost
Quórum · Olesa de Montserrat

Les necessitats d'habitatge a Olesa de Montserrat

Quórum recull quin habitatge necessita la gent d'Olesa de Montserrat i ho trasllada a les administracions, per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat. Aquí tens el que costa avui viure a Olesa de Montserrat, el sòl que hi ha i com explicar el teu cas.

Participar és gratuït. No és una sol·licitud oficial d'habitatge ni en garanteix la construcció o adjudicació.

Vídeo

Un vídeo de menys d'un minut sobre l'habitatge a Olesa de Montserrat.

Transcripció del vídeo

Vídeo de 26 s, en català i amb subtítols en català. Això és el que diu la veu.

La veu diu: «Olesa de Montserrat. Aquí, el lloguer de vuitanta metres s'emporta el disset coma nou per cent del que guanya una llar mitjana de la província. I hi ha sòl urbà sense edificar on podria anar l'habitatge. Quin habitatge necessites a Olesa de Montserrat? Explica'ns-ho a Quórum. Quan Olesa de Montserrat arribi a cent vint persones, traslladarem el que demana al seu ajuntament i a la seva comunitat. Quórum. Una iniciativa d'eVoost.»

Quant costa

Llogar 80 m² a Olesa de Montserrat costa 659 € al mes, el 17,9 % de la renda d'una llar mitjana de la seva província.

Els números d'Olesa de Montserrat

  • Renda neta mitjana de la llar de la seva província44.243 € a l'any
  • Lloguer mitjà (SERPAVI)8,24 €/m² al mes
  • Llogar 80 m²659 € al mes
  • Lloguer de 80 m² sobre la renda de la llar de la seva província17,9 %

Fonts: lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda neta mitjana per llar, INE (ADRH 2023); és la de la província, perquè no hi ha dada municipal. Dades del 15 d'octubre de 2026.

Sòl

Sòl urbà sense edificar on podria anar habitatge a Olesa de Montserrat

Mapa de les zones d'Olesa de Montserrat amb sòl urbà sense edificar on podria anar habitatge, per cel·les: més intens on hi ha més superfície
Estimació pròpiaCatastro i OpenStreetMap
238 parcel·les
  • Superfície688.585 m² (68,9 ha)
  • Què comptaParcel·les urbanes sense edificar, residencial probable

Estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial. És sòl residencial probable: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi. No inclou parcel·les de més de 100.000 m², que solen ser parcs o equipaments. Només mostrem l'agregat per cel·les, mai parcel·les. Descàrrega del 8 d'octubre de 2026. Com ho calculem

Si busques altres opcions a prop d'Olesa de Montserrat

Els municipis més propers a Olesa de Montserrat, amb el que costa viure a cadascun.

MunicipiDistànciaÍndex Quórum (80 m²)Lloguer de 80 m²Sòl sense edificar
Esparreguera2 km—638 € al mes246 parcel·les
Martorell8 km4,1 anys †638 € al mes71 parcel·les
Terrassa11 km4,1 anys †718 € al mes795 parcel·les
Sant Andreu de la Barca12 km4,7 anys †682 € al mes107 parcel·les
Rubí13 km4,5 anys †738 € al mes1.132 parcel·les
Sant Quirze del Vallès16 km—801 € al mes279 parcel·les
Sant Cugat del Vallès17 km9,1 anys †1.081 € al mes1.101 parcel·les
Sabadell17 km4,3 anys †698 € al mes396 parcel·les

Municipis amb zona pròpia a Quórum a menys de 40 km en línia recta, els 8 més propers. Índex Quórum: anys de renda neta mitjana de la llar del municipi per pagar 80 m² al valor de taxació. † Sense dada municipal de renda, amb la renda neta mitjana de la llar de la seva província. Fonts: valor de taxació, MIVAU (2n trimestre de 2026); lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda, INE (ADRH 2023); sòl, estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial (descàrrega del 8 d'octubre de 2026). Distàncies: càlcul de Quórum. Dades del 15 d'octubre de 2026. Sense dada, un guió.

Segons el que busques

Digues-nos què necessites i t'ensenyem el que està al teu abast

Ajudes i registres

Ajudes i registres per a qui busca habitatge a Olesa de Montserrat.

Habitatge protegit: registre de sol·licitants

Per optar a un habitatge protegit, normalment cal inscriure's al registre de sol·licitants d'habitatge amb protecció oficial de la teva comunitat autònoma. A la secció d'ajudes t'expliquem com funciona l'habitatge protegit (HPO i habitatge de preu assequible) i com accedir al registre de la teva comunitat.

Com funciona l'habitatge protegit →

Aval de l'ICO per al primer habitatge

Una línia d'avals de l'Institut de Crèdit Oficial perquè joves de fins a 35 anys i famílies amb menors a càrrec comprin el seu primer habitatge amb menys entrada. Es demana a través de les entitats financeres adherides; hi ha límits d'ingressos i de preu, així que consulta les condicions vigents.

Condicions al web de l'ICO →

Quórum t'orienta amb informació pública; no substitueix l'administració competent ni l'estudi d'un banc. Més a Ajudes.

El quòrum d'Olesa de Montserrat

Olesa de Montserrat necessita 120 persones per arribar al seu quòrum.

El quòrum d'una zona és el 0,5 % de la seva població. Olesa de Montserrat té 25.000 habitants, padró INE 2025, així que el seu és de 120. Quan una zona l'assoleix, Quórum trasllada a les administracions el que s'hi ha expressat.

Encara no hi ha participacions confirmades: pots ser de les primeres persones a fer-ho

Quan 10 persones o més d'Olesa de Montserrat hi participin, aquí veuràs quin habitatge es demana

Font: Padró INE 2025; regla de Quórum: 0,5 % de la població de la zona, entre 100 i 1.000 persones.

Què farem amb el que expliquis

A qui traslladarem les necessitats d'Olesa de Montserrat.

Ajuntament d'Olesa de Montserrat (àrea d'habitatge)

Planejament i sòl municipal: on i quant habitatge es pot construir.

Catalunya (conselleria o departament d'habitatge)

Habitatge protegit autonòmic: registres, qualificacions i ajudes de la comunitat.

Web oficial →

Ministeri d'Habitatge i Agenda Urbana

Polítiques estatals d'habitatge i aval de l'ICO.

Web oficial →

Quórum és una iniciativa ciutadana impulsada per eVoost, independent d'aquestes administracions. Els traslladarem les necessitats expressades quan la zona arribi al seu quòrum.

Preguntes sobre Olesa de Montserrat

El que es pregunta la gent sobre l'habitatge a Olesa de Montserrat.

Quant costa llogar 80 m² a Olesa de Montserrat?

Amb el lloguer mitjà de SERPAVI 2024 (8,24 € per m² al mes), 80 m² surten per 659 € al mes: el 17,9 % de la renda neta mitjana d'una llar de la província (44.243 € a l'any, INE 2023). És la renda de la província, perquè no hi ha dada municipal.

Hi ha sòl per a construir habitatge a Olesa de Montserrat?

Segons la nostra estimació amb dades del Catastro i OpenStreetMap, hi ha 238 parcel·les urbanes sense edificar on es podria fer habitatge, amb 688.585 m² (68,9 ha). És una estimació pròpia, sense valor oficial: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi.

Què és el quòrum d'Olesa de Montserrat?

És el nombre de persones que han d'explicar quin habitatge necessiten a Olesa de Montserrat perquè Quórum traslladi el que han expressat a les administracions: el 0,5 % de la seva població, que a Olesa de Montserrat són 120 persones (25.000 habitants, padró INE 2025).

Com hi participo des d'Olesa de Montserrat?

Explica quin habitatge necessites, on i què pots pagar, i confirma la teva participació per correu. És gratuït. Quórum no adjudica habitatges ni dona prioritat: recull necessitats i les trasllada a les administracions per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat.

Ajuda a fer que altres necessitats d'Olesa de Montserrat també s'escoltin

Com més persones expliquin quin habitatge necessiten, més bé podrem conèixer les necessitats expressades a Olesa de Montserrat. Compartir no dona prioritat, punts ni avantatges: només ajuda a fer que més gent se n'assabenti.

Comparteix per WhatsApp

Com citar

Font: Quórum, una iniciativa d'eVoost (quorum.evoost.ai/ca/habitatge/olesa-de-montserrat/). Dades oficials del 15 d'octubre de 2026; sòl, descàrrega del 8 d'octubre de 2026.

Digues quina casa necessites a Olesa de Montserrat i junts fem que es construeixi.

Jo també necessito un habitatge a Olesa de Montserrat