Les necessitats d'habitatge a Montcada
Quórum recull quin habitatge necessita la gent de Montcada i ho trasllada a les administracions, per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat. Aquí tens el que costa avui viure a Montcada, el sòl que hi ha i com explicar el teu cas.
Participar és gratuït. No és una sol·licitud oficial d'habitatge ni en garanteix la construcció o adjudicació.
Un vídeo de menys d'un minut sobre l'habitatge a Montcada.
Transcripció del vídeo
Vídeo de 25 s, en català i amb subtítols en català. Això és el que diu la veu.
La veu diu: «Montcada. Ací, el lloguer de huitanta metres s'emporta el dèsset coma set per cent del que guanya una llar mitjana de la província. I hi ha sòl urbà sense edificar on podria anar l'habitatge. Quin habitatge necessites a Montcada? Conta'ns-ho a Quórum. Quan Montcada arribe a cent deu persones, traslladarem el que demana al seu ajuntament i a la seua comunitat. Quórum. Una iniciativa d'eVoost.»
Llogar 80 m² a Montcada costa 538 € al mes, el 17,7 % de la renda d'una llar mitjana de la seva província.
Els números de Montcada
- Renda neta mitjana de la llar de la seva província36.532 € a l'any
- Lloguer mitjà (SERPAVI)6,72 €/m² al mes
- Llogar 80 m²538 € al mes
- Lloguer de 80 m² sobre la renda de la llar de la seva província17,7 %
Fonts: lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda neta mitjana per llar, INE (ADRH 2023); és la de la província, perquè no hi ha dada municipal. Dades del 15 d'octubre de 2026.
Sòl urbà sense edificar on podria anar habitatge a Montcada
- Superfície509.481 m² (50,9 ha)
- Què comptaParcel·les urbanes sense edificar, residencial probable
Estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial. És sòl residencial probable: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi. No inclou parcel·les de més de 100.000 m², que solen ser parcs o equipaments. Només mostrem l'agregat per cel·les, mai parcel·les. Descàrrega del 8 d'octubre de 2026. Com ho calculem
Els municipis més propers a Montcada, amb el que costa viure a cadascun.
| Municipi | Distància | Índex Quórum (80 m²) | Lloguer de 80 m² | Sòl sense edificar |
|---|---|---|---|---|
| Burjassot | 4 km | 4,3 anys † | 507 € al mes | 29 parcel·les |
| Paterna | 6 km | 5,0 anys † | 532 € al mes | 577 parcel·les |
| Alboraia | 7 km | — | 658 € al mes | 28 parcel·les |
| Bétera | 8 km | — | 498 € al mes | 1.232 parcel·les |
| Mislata | 8 km | 5,1 anys † | 533 € al mes | 45 parcel·les |
| Quart de Poblet | 8 km | 4,2 anys † | 498 € al mes | 47 parcel·les |
| Manises | 8 km | 4,1 anys † | 522 € al mes | 231 parcel·les |
| València | 8 km | 6,5 anys † | 666 € al mes | 1.137 parcel·les |
Municipis amb zona pròpia a Quórum a menys de 40 km en línia recta, els 8 més propers. Índex Quórum: anys de renda neta mitjana de la llar del municipi per pagar 80 m² al valor de taxació. † Sense dada municipal de renda, amb la renda neta mitjana de la llar de la seva província. Fonts: valor de taxació, MIVAU (2n trimestre de 2026); lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda, INE (ADRH 2023); sòl, estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial (descàrrega del 8 d'octubre de 2026). Distàncies: càlcul de Quórum. Dades del 15 d'octubre de 2026. Sense dada, un guió.
Segons el que busques
Digues-nos què necessites i t'ensenyem el que està al teu abast
Ajudes i registres per a qui busca habitatge a Montcada.
Habitatge protegit: registre de sol·licitants
Per optar a un habitatge protegit, normalment cal inscriure's al registre de sol·licitants d'habitatge amb protecció oficial de la teva comunitat autònoma. A la secció d'ajudes t'expliquem com funciona l'habitatge protegit (HPO i habitatge de preu assequible) i com accedir al registre de la teva comunitat.
Aval de l'ICO per al primer habitatge
Una línia d'avals de l'Institut de Crèdit Oficial perquè joves de fins a 35 anys i famílies amb menors a càrrec comprin el seu primer habitatge amb menys entrada. Es demana a través de les entitats financeres adherides; hi ha límits d'ingressos i de preu, així que consulta les condicions vigents.
Quórum t'orienta amb informació pública; no substitueix l'administració competent ni l'estudi d'un banc. Més a Ajudes.
Montcada necessita 110 persones per arribar al seu quòrum.
El quòrum d'una zona és el 0,5 % de la seva població. Montcada té 22.252 habitants, padró INE 2025, així que el seu és de 110. Quan una zona l'assoleix, Quórum trasllada a les administracions el que s'hi ha expressat.
Encara no hi ha participacions confirmades: pots ser de les primeres persones a fer-ho
Quan 10 persones o més de Montcada hi participin, aquí veuràs quin habitatge es demana
Font: Padró INE 2025; regla de Quórum: 0,5 % de la població de la zona, entre 100 i 1.000 persones.
A qui traslladarem les necessitats de Montcada.
Ajuntament de Montcada (àrea d'habitatge)
Planejament i sòl municipal: on i quant habitatge es pot construir.
Comunitat Valenciana (conselleria o departament d'habitatge)
Habitatge protegit autonòmic: registres, qualificacions i ajudes de la comunitat.
Quórum és una iniciativa ciutadana impulsada per eVoost, independent d'aquestes administracions. Els traslladarem les necessitats expressades quan la zona arribi al seu quòrum.
El que es pregunta la gent sobre l'habitatge a Montcada.
Quant costa llogar 80 m² a Montcada?
Amb el lloguer mitjà de SERPAVI 2024 (6,72 € per m² al mes), 80 m² surten per 538 € al mes: el 17,7 % de la renda neta mitjana d'una llar de la província (36.532 € a l'any, INE 2023). És la renda de la província, perquè no hi ha dada municipal.
Hi ha sòl per a construir habitatge a Montcada?
Segons la nostra estimació amb dades del Catastro i OpenStreetMap, hi ha 289 parcel·les urbanes sense edificar on es podria fer habitatge, amb 509.481 m² (50,9 ha). És una estimació pròpia, sense valor oficial: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi.
Què és el quòrum de Montcada?
És el nombre de persones que han d'explicar quin habitatge necessiten a Montcada perquè Quórum traslladi el que han expressat a les administracions: el 0,5 % de la seva població, que a Montcada són 110 persones (22.252 habitants, padró INE 2025).
Com hi participo des de Montcada?
Explica quin habitatge necessites, on i què pots pagar, i confirma la teva participació per correu. És gratuït. Quórum no adjudica habitatges ni dona prioritat: recull necessitats i les trasllada a les administracions per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat.
Ajuda a fer que altres necessitats de Montcada també s'escoltin
Com més persones expliquin quin habitatge necessiten, més bé podrem conèixer les necessitats expressades a Montcada. Compartir no dona prioritat, punts ni avantatges: només ajuda a fer que més gent se n'assabenti.
Font: Quórum, una iniciativa d'eVoost (quorum.evoost.ai/ca/habitatge/montcada/). Dades oficials del 15 d'octubre de 2026; sòl, descàrrega del 8 d'octubre de 2026.
Digues quina casa necessites a Montcada i junts fem que es construeixi.
Jo també necessito un habitatge a Montcada