Les necessitats d'habitatge a Castelldefels
Quórum recull quin habitatge necessita la gent de Castelldefels i ho trasllada a les administracions, per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat. Aquí tens el que costa avui viure a Castelldefels, el sòl que hi ha i com explicar el teu cas.
Participar és gratuït. No és una sol·licitud oficial d'habitatge ni en garanteix la construcció o adjudicació.
Un vídeo de menys d'un minut sobre l'habitatge a Castelldefels.
Transcripció del vídeo
Vídeo de 27 s, en català i amb subtítols en català. Això és el que diu la veu.
La veu diu: «Castelldefels. Aquí, comprar vuitanta metres costa set coma vuit anys de tot el que guanya una llar mitjana de la província. El lloguer s'emporta el vint-i-vuit coma un per cent del que guanya. I hi ha sòl urbà sense edificar on podria anar l'habitatge. Quin habitatge necessites a Castelldefels? Explica'ns-ho a Quórum. Quan Castelldefels arribi a tres-centes cinquanta persones, traslladarem el que demana al seu ajuntament i a la seva comunitat. Quórum. Una iniciativa d'eVoost.»
Comprar 80 m² a Castelldefels costa 7,8 anys de la renda d'una llar mitjana de la seva província.
7,8 anys
de la renda neta mitjana de la llar de la seva província (no hi ha dada municipal) per pagar 80 m² al valor de taxació.
Els números de Castelldefels
- Valor de taxació, total4.337 €/m²
- Comprar 80 m² al valor de taxació346.960 €
- Renda neta mitjana de la llar de la seva província44.243 € a l'any
- Lloguer mitjà (SERPAVI)12,95 €/m² al mes
- Llogar 80 m²1.036 € al mes
- Lloguer de 80 m² sobre la renda de la llar de la seva província28,1 %
Fonts: valor de taxació, MIVAU (2n trimestre de 2026); lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda neta mitjana per llar, INE (ADRH 2023); és la de la província, perquè no hi ha dada municipal. El valor de taxació és el de la taxació, no el preu a què s'anuncia o es ven un habitatge. Càlcul de Quórum: 80 × 4.337 € ÷ 44.243 € = 7,8 anys. Dades del 15 d'octubre de 2026. Com ho calculem
Sòl urbà sense edificar on podria anar habitatge a Castelldefels
- Superfície718.069 m² (71,8 ha)
- Què comptaParcel·les urbanes sense edificar, residencial probable
Estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial. És sòl residencial probable: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi. No inclou parcel·les de més de 100.000 m², que solen ser parcs o equipaments. Només mostrem l'agregat per cel·les, mai parcel·les. Descàrrega del 8 d'octubre de 2026. Com ho calculem
Els municipis més propers a Castelldefels, amb el que costa viure a cadascun.
| Municipi | Distància | Índex Quórum (80 m²) | Lloguer de 80 m² | Sòl sense edificar |
|---|---|---|---|---|
| Gavà | 3 km | 6,3 anys † | 889 € al mes | 160 parcel·les |
| Viladecans | 5 km | 5,6 anys † | 822 € al mes | 132 parcel·les |
| Sant Boi de Llobregat | 9 km | 5,1 anys † | 871 € al mes | 171 parcel·les |
| El Prat de Llobregat | 11 km | 5,4 anys † | 883 € al mes | 74 parcel·les |
| Sant Joan Despí | 12 km | 6,7 anys † | 925 € al mes | 57 parcel·les |
| Cornellà de Llobregat | 12 km | 5,7 anys † | 909 € al mes | 54 parcel·les |
| Sant Vicenç dels Horts | 13 km | 4,4 anys † | 726 € al mes | 311 parcel·les |
| Sant Feliu de Llobregat | 13 km | 6,0 anys † | 916 € al mes | 47 parcel·les |
Municipis amb zona pròpia a Quórum a menys de 40 km en línia recta, els 8 més propers. Índex Quórum: anys de renda neta mitjana de la llar del municipi per pagar 80 m² al valor de taxació. † Sense dada municipal de renda, amb la renda neta mitjana de la llar de la seva província. Fonts: valor de taxació, MIVAU (2n trimestre de 2026); lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda, INE (ADRH 2023); sòl, estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial (descàrrega del 8 d'octubre de 2026). Distàncies: càlcul de Quórum. Dades del 15 d'octubre de 2026. Sense dada, un guió.
Segons el que busques
Digues-nos què necessites i t'ensenyem el que està al teu abast
Ajudes i registres per a qui busca habitatge a Castelldefels.
Habitatge protegit: registre de sol·licitants
Per optar a un habitatge protegit, normalment cal inscriure's al registre de sol·licitants d'habitatge amb protecció oficial de la teva comunitat autònoma. A la secció d'ajudes t'expliquem com funciona l'habitatge protegit (HPO i habitatge de preu assequible) i com accedir al registre de la teva comunitat.
Aval de l'ICO per al primer habitatge
Una línia d'avals de l'Institut de Crèdit Oficial perquè joves de fins a 35 anys i famílies amb menors a càrrec comprin el seu primer habitatge amb menys entrada. Es demana a través de les entitats financeres adherides; hi ha límits d'ingressos i de preu, així que consulta les condicions vigents.
Quórum t'orienta amb informació pública; no substitueix l'administració competent ni l'estudi d'un banc. Més a Ajudes.
Castelldefels necessita 350 persones per arribar al seu quòrum.
El quòrum d'una zona és el 0,5 % de la seva població. Castelldefels té 69.689 habitants, padró INE 2025, així que el seu és de 350. Quan una zona l'assoleix, Quórum trasllada a les administracions el que s'hi ha expressat.
Encara no hi ha participacions confirmades: pots ser de les primeres persones a fer-ho
Quan 10 persones o més de Castelldefels hi participin, aquí veuràs quin habitatge es demana
Font: Padró INE 2025; regla de Quórum: 0,5 % de la població de la zona, entre 100 i 1.000 persones.
A qui traslladarem les necessitats de Castelldefels.
Ajuntament de Castelldefels (àrea d'habitatge)
Planejament i sòl municipal: on i quant habitatge es pot construir.
Catalunya (conselleria o departament d'habitatge)
Habitatge protegit autonòmic: registres, qualificacions i ajudes de la comunitat.
Quórum és una iniciativa ciutadana impulsada per eVoost, independent d'aquestes administracions. Els traslladarem les necessitats expressades quan la zona arribi al seu quòrum.
El que es pregunta la gent sobre l'habitatge a Castelldefels.
Quant costa comprar 80 m² a Castelldefels?
Al valor de taxació del 2n trimestre de 2026 (MIVAU), 346.960 € (4.337 € per m²). És el valor de la taxació, no el preu de venda. Amb la renda neta mitjana d'una llar de la província (44.243 € a l'any, INE 2023), són 7,8 anys de renda. És la renda de la província, perquè no hi ha dada municipal.
Quant costa llogar 80 m² a Castelldefels?
Amb el lloguer mitjà de SERPAVI 2024 (12,95 € per m² al mes), 80 m² surten per 1.036 € al mes: el 28,1 % de la renda neta mitjana d'una llar de la província (44.243 € a l'any, INE 2023). És la renda de la província, perquè no hi ha dada municipal.
Hi ha sòl per a construir habitatge a Castelldefels?
Segons la nostra estimació amb dades del Catastro i OpenStreetMap, hi ha 370 parcel·les urbanes sense edificar on es podria fer habitatge, amb 718.069 m² (71,8 ha). És una estimació pròpia, sense valor oficial: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi.
Què és el quòrum de Castelldefels?
És el nombre de persones que han d'explicar quin habitatge necessiten a Castelldefels perquè Quórum traslladi el que han expressat a les administracions: el 0,5 % de la seva població, que a Castelldefels són 350 persones (69.689 habitants, padró INE 2025).
Com hi participo des de Castelldefels?
Explica quin habitatge necessites, on i què pots pagar, i confirma la teva participació per correu. És gratuït. Quórum no adjudica habitatges ni dona prioritat: recull necessitats i les trasllada a les administracions per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat.
Ajuda a fer que altres necessitats de Castelldefels també s'escoltin
Com més persones expliquin quin habitatge necessiten, més bé podrem conèixer les necessitats expressades a Castelldefels. Compartir no dona prioritat, punts ni avantatges: només ajuda a fer que més gent se n'assabenti.
Font: Quórum, una iniciativa d'eVoost (quorum.evoost.ai/ca/habitatge/castelldefels/). Dades oficials del 15 d'octubre de 2026; sòl, descàrrega del 8 d'octubre de 2026.
Digues quina casa necessites a Castelldefels i junts fem que es construeixi.
Jo també necessito un habitatge a Castelldefels