Quórumuna iniciativa d'eVoost
Quórum · Barberà del Vallès

Les necessitats d'habitatge a Barberà del Vallès

Quórum recull quin habitatge necessita la gent de Barberà del Vallès i ho trasllada a les administracions, per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat. Aquí tens el que costa avui viure a Barberà del Vallès, el sòl que hi ha i com explicar el teu cas.

Participar és gratuït. No és una sol·licitud oficial d'habitatge ni en garanteix la construcció o adjudicació.

Vídeo

Un vídeo de menys d'un minut sobre l'habitatge a Barberà del Vallès.

Transcripció del vídeo

Vídeo de 28 s, en català i amb subtítols en català. Això és el que diu la veu.

La veu diu: «Barberà del Vallès. Aquí, comprar vuitanta metres costa quatre coma vuit anys de tot el que guanya una llar mitjana de la província. El lloguer s'emporta el dinou coma nou per cent del que guanya. I hi ha sòl urbà sense edificar on podria anar l'habitatge. Quin habitatge necessites a Barberà del Vallès? Explica'ns-ho a Quórum. Quan Barberà del Vallès arribi a cent setanta persones, traslladarem el que demana al seu ajuntament i a la seva comunitat. Quórum. Una iniciativa d'eVoost.»

Quant costa

Comprar 80 m² a Barberà del Vallès costa 4,8 anys de la renda d'una llar mitjana de la seva província.

Índex Quórum

4,8 anys

de la renda neta mitjana de la llar de la seva província (no hi ha dada municipal) per pagar 80 m² al valor de taxació.

Els números de Barberà del Vallès

  • Valor de taxació, total2.682 €/m²
  • Comprar 80 m² al valor de taxació214.560 €
  • Habitatges de fins a 5 anys, valor de taxació3.055 €/m²
  • Renda neta mitjana de la llar de la seva província44.243 € a l'any
  • Lloguer mitjà (SERPAVI)9,15 €/m² al mes
  • Llogar 80 m²732 € al mes
  • Lloguer de 80 m² sobre la renda de la llar de la seva província19,9 %

Fonts: valor de taxació, MIVAU (2n trimestre de 2026); lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda neta mitjana per llar, INE (ADRH 2023); és la de la província, perquè no hi ha dada municipal. El valor de taxació és el de la taxació, no el preu a què s'anuncia o es ven un habitatge. Càlcul de Quórum: 80 × 2.682 € ÷ 44.243 € = 4,8 anys. Dades del 15 d'octubre de 2026. Com ho calculem

Sòl

Sòl urbà sense edificar on podria anar habitatge a Barberà del Vallès

Mapa de les zones de Barberà del Vallès amb sòl urbà sense edificar on podria anar habitatge, per cel·les: més intens on hi ha més superfície
Estimació pròpiaCatastro i OpenStreetMap
105 parcel·les
  • Superfície227.768 m² (22,8 ha)
  • Què comptaParcel·les urbanes sense edificar, residencial probable

Estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial. És sòl residencial probable: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi. No inclou parcel·les de més de 100.000 m², que solen ser parcs o equipaments. Només mostrem l'agregat per cel·les, mai parcel·les. Descàrrega del 8 d'octubre de 2026. Com ho calculem

Si busques altres opcions a prop de Barberà del Vallès

Els municipis més propers a Barberà del Vallès, amb el que costa viure a cadascun.

MunicipiDistànciaÍndex Quórum (80 m²)Lloguer de 80 m²Sòl sense edificar
Cerdanyola del Vallès3 km5,4 anys †806 € al mes314 parcel·les
Ripollet3 km4,4 anys †752 € al mes34 parcel·les
Sabadell4 km4,3 anys †698 € al mes396 parcel·les
Sant Quirze del Vallès4 km—801 € al mes279 parcel·les
Santa Perpètua de Mogoda5 km4,3 anys †716 € al mes65 parcel·les
Montcada i Reixac6 km4,5 anys †715 € al mes276 parcel·les
Sant Cugat del Vallès6 km9,1 anys †1.081 € al mes1.101 parcel·les
Mollet del Vallès8 km4,6 anys †678 € al mes90 parcel·les

Municipis amb zona pròpia a Quórum a menys de 40 km en línia recta, els 8 més propers. Índex Quórum: anys de renda neta mitjana de la llar del municipi per pagar 80 m² al valor de taxació. † Sense dada municipal de renda, amb la renda neta mitjana de la llar de la seva província. Fonts: valor de taxació, MIVAU (2n trimestre de 2026); lloguer, SERPAVI 2024 (MIVAU); renda, INE (ADRH 2023); sòl, estimació pròpia amb dades del Catastro i OpenStreetMap, sense valor oficial (descàrrega del 8 d'octubre de 2026). Distàncies: càlcul de Quórum. Dades del 15 d'octubre de 2026. Sense dada, un guió.

Segons el que busques

Digues-nos què necessites i t'ensenyem el que està al teu abast

Ajudes i registres

Ajudes i registres per a qui busca habitatge a Barberà del Vallès.

Habitatge protegit: registre de sol·licitants

Per optar a un habitatge protegit, normalment cal inscriure's al registre de sol·licitants d'habitatge amb protecció oficial de la teva comunitat autònoma. A la secció d'ajudes t'expliquem com funciona l'habitatge protegit (HPO i habitatge de preu assequible) i com accedir al registre de la teva comunitat.

Com funciona l'habitatge protegit →

Aval de l'ICO per al primer habitatge

Una línia d'avals de l'Institut de Crèdit Oficial perquè joves de fins a 35 anys i famílies amb menors a càrrec comprin el seu primer habitatge amb menys entrada. Es demana a través de les entitats financeres adherides; hi ha límits d'ingressos i de preu, així que consulta les condicions vigents.

Condicions al web de l'ICO →

Quórum t'orienta amb informació pública; no substitueix l'administració competent ni l'estudi d'un banc. Més a Ajudes.

El quòrum de Barberà del Vallès

Barberà del Vallès necessita 170 persones per arribar al seu quòrum.

El quòrum d'una zona és el 0,5 % de la seva població. Barberà del Vallès té 34.031 habitants, padró INE 2025, així que el seu és de 170. Quan una zona l'assoleix, Quórum trasllada a les administracions el que s'hi ha expressat.

Encara no hi ha participacions confirmades: pots ser de les primeres persones a fer-ho

Quan 10 persones o més de Barberà del Vallès hi participin, aquí veuràs quin habitatge es demana

Font: Padró INE 2025; regla de Quórum: 0,5 % de la població de la zona, entre 100 i 1.000 persones.

Què farem amb el que expliquis

A qui traslladarem les necessitats de Barberà del Vallès.

Ajuntament de Barberà del Vallès (àrea d'habitatge)

Planejament i sòl municipal: on i quant habitatge es pot construir.

Catalunya (conselleria o departament d'habitatge)

Habitatge protegit autonòmic: registres, qualificacions i ajudes de la comunitat.

Web oficial →

Ministeri d'Habitatge i Agenda Urbana

Polítiques estatals d'habitatge i aval de l'ICO.

Web oficial →

Quórum és una iniciativa ciutadana impulsada per eVoost, independent d'aquestes administracions. Els traslladarem les necessitats expressades quan la zona arribi al seu quòrum.

Preguntes sobre Barberà del Vallès

El que es pregunta la gent sobre l'habitatge a Barberà del Vallès.

Quant costa comprar 80 m² a Barberà del Vallès?

Al valor de taxació del 2n trimestre de 2026 (MIVAU), 214.560 € (2.682 € per m²); els habitatges de fins a 5 anys es taxen a 3.055 € per m², és a dir, 244.400 € per 80 m². És el valor de la taxació, no el preu de venda. Amb la renda neta mitjana d'una llar de la província (44.243 € a l'any, INE 2023), són 4,8 anys de renda. És la renda de la província, perquè no hi ha dada municipal.

Quant costa llogar 80 m² a Barberà del Vallès?

Amb el lloguer mitjà de SERPAVI 2024 (9,15 € per m² al mes), 80 m² surten per 732 € al mes: el 19,9 % de la renda neta mitjana d'una llar de la província (44.243 € a l'any, INE 2023). És la renda de la província, perquè no hi ha dada municipal.

Hi ha sòl per a construir habitatge a Barberà del Vallès?

Segons la nostra estimació amb dades del Catastro i OpenStreetMap, hi ha 105 parcel·les urbanes sense edificar on es podria fer habitatge, amb 227.768 m² (22,8 ha). És una estimació pròpia, sense valor oficial: el que es pot construir ho diu el planejament de cada municipi.

Què és el quòrum de Barberà del Vallès?

És el nombre de persones que han d'explicar quin habitatge necessiten a Barberà del Vallès perquè Quórum traslladi el que han expressat a les administracions: el 0,5 % de la seva població, que a Barberà del Vallès són 170 persones (34.031 habitants, padró INE 2025).

Com hi participo des de Barberà del Vallès?

Explica quin habitatge necessites, on i què pots pagar, i confirma la teva participació per correu. És gratuït. Quórum no adjudica habitatges ni dona prioritat: recull necessitats i les trasllada a les administracions per reclamar que impulsin i facilitin la construcció d'habitatge públic i privat.

Ajuda a fer que altres necessitats de Barberà del Vallès també s'escoltin

Com més persones expliquin quin habitatge necessiten, més bé podrem conèixer les necessitats expressades a Barberà del Vallès. Compartir no dona prioritat, punts ni avantatges: només ajuda a fer que més gent se n'assabenti.

Comparteix per WhatsApp

Com citar

Font: Quórum, una iniciativa d'eVoost (quorum.evoost.ai/ca/habitatge/barbera-del-valles/). Dades oficials del 15 d'octubre de 2026; sòl, descàrrega del 8 d'octubre de 2026.

Digues quina casa necessites a Barberà del Vallès i junts fem que es construeixi.

Jo també necessito un habitatge a Barberà del Vallès